Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako narzędzie promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na pograniczu polsko-ukraińskim

Acronym

CBCPilgrim

NUMBER

PBU1/0461/16

Project type

Regular project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych „Euroregion Karpaty – Ukraina” (Lviv Oblast, Ukraine)

BENEFICIARY

Departament Architektury i Planowania Urbanistycznego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej (Lviv Oblast, Ukraine)
Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jadwigi w Mokobodach (Mazowieckie Voivodeship, Poland)
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli (Mazowieckie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 2 101 106.76 € ENI CO-FUNDING 1 890 996.08 €
DURATION 48 months 03.05.2018 - 31.10.2022

Project description

Religia chrześcijańska od wieków obecna jest na ziemiach polskich i ukraińskich, pozostawiając wiele miejsc kultu. Obecnie wiele z tych miejsc, szczególnie na Ukrainie, jest w bardzo złym stanie. W czasach Związku Radzieckiego były one niewłaściwie wykorzystywane (np. jako magazyny), co doprowadziło do ich poważnego zniszczenia. Jednym z przykładów jest klasztor w Podkamieniu, ufundowany przez polskiego króla Jana III Sobieskiego, obecnie położony w obwodzie lwowskim. W XVIII wieku obiekt był jednym z czterech słynnych ośrodków pielgrzymkowych w Europie (obok Częstochowy, Fatimy i Lourdes). Dziś ten zabytek sakralny wymaga gruntownej renowacji. Odnowienia wymagają również: kościół rzymskokatolicki pw. św. Jadwigi w Mokobodach i kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP w Hołubli po drugiej stronie granicy.

Projekt CBCPilgrim jest odpowiedzią na te potrzeby, zapewniając kompleksową renowację klasztoru w Podkamieniu (w tym dzwonnicy) oraz polskich kościołów w Mokobodach i Hołubli. Partnerzy zorganizują również sześć koncertów muzyki sakralnej, odświeżą trzy historyczne strony internetowe, opublikują filmy promocyjne oraz album „Kościoły i miejsca pielgrzymek na pograniczu ukraińsko-polskim”. Najciekawszym punktem projektu jest jednak wirtualna „Transgraniczna trasa pielgrzymkowa”. Na szlaku zaprezentowane zostaną najważniejsze obiekty w regionie zobrazowane pięknymi fotografiami. Nowa strona internetowa i aplikacja mobilna (w języku angielskim, polskim i ukraińskim) stworzą niezwykłą możliwość „e-spaceru” po zabytkach i dowiedzenia się o nich czegoś nowego.

Dzięki projektowi CBCPilgrim zabytki sakralne na pograniczu polsko-ukraińskim zyskają nowe życie i oblicze, będą bardziej rozpoznawalne dla mieszkańców i turystów nie tylko z Ukrainy i Polski, ale także z innych krajów europejskich.

Gallery

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless