Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Transgraniczna Sieć Dziedzictwa Rzemieślniczego

Acronym

CraftNet

NUMBER

PBU2/0771/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-BY

LEAD BENEFICIARY

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie (Podlaskie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

Zarząd Rejonu Wilejskiego (Minsk Oblast, Belarus)

TOTAL BUDGET 67 344.00 € ENI CO-FUNDING 60 000.00 €
DURATION 12 months 02.11.2020 - 01.11.2021

Project description

Polską gminę Korycin i białoruski rejon Wilejka łączy niezwykle różnorodne, atrakcyjne i wartościowe wspólne dziedzictwo kulturowe, które może stać się pomostem do integracji lokalnych społeczności. Po wielu latach, wciąż można znaleźć wiele podobieństw w zwyczajach, tradycjach, rytuałach i całym dziedzictwie kulturowym po obu stronach granicy. Ale wraz z upływem czasu stara tradycyjna sztuka, zwyczaje i techniki rzemieślnicze mogą ulec zapomnieniu, jeśli nie będą zachowywane i pielęgnowane.

Projekt CraftNet ma na celu ocalenie tej wyróżniającej się wspólnej historii. Jego głównym celem jest wspieranie pogranicza polsko-białoruskiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego. Działania będą dotyczyć dwóch obiektów kulturalnych podnoszących wartość turystyczną i świadomość pogranicza oraz wzmacniających więzi turystyczne. Dom Rzemiosła w Wilejce (Białoruś) utworzy Pracownię i Muzeum Tkactwa oraz zorganizuje duży Festiwal Rzemiosła. Z kolei w Parku Kulturowym Korycin–Milewszczyzna (Polska) odbędzie się Atelier Garncarstwa oraz Dzień Dziedzictwa Rzemiosła.

Poprzez organizację warsztatów rzemieślniczych w gminie Korycin oraz wspólnej wizyty studyjnej w obwodzie mińskim, obaj partnerzy zaprezentują również potencjał danego regionu i dobre praktyki. Transgraniczne Warsztaty Zarządzania Dziedzictwem Rzemiosła dla przedstawicieli instytucji z pogranicza umożliwią pogłębioną wymianę poglądów na temat zachowania i promocji lokalnych tradycji. Do osiągnięcia unikatowego efektu "poczucia miejsca" przyciągającego różnego rodzaju turystów przyczyni się także opracowanie katalogu Dziedzictwa Rzemiosła Tkackiego Pogranicza oraz mapy promującej Park Kulturowy Korycin–Milewszczyzna wraz z jego atrakcjami.

W wyniku tych działań utworzona zostanie sieć Dziedzictwa Rzemiosła Pogranicza. Ta trwała transgraniczna struktura pomoże lokalnym rzemieślnikom, gościom i ludziom kultury nawiązać wzajemną współpracę w sektorze turystycznym i zwiększyć liczbę odwiedzających na terenie polsko-białoruskiego pogranicza.

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless