Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Promocja i ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarze Krosna i Użhorodu

Acronym

Moviecities

NUMBER

PBU2/0824/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Miasto Krosno (Podkarpackie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

Wydział Kultury, Sportu, Młodzieży i Rodziny Rady Miasta Użgorod (Zakarpattya Oblast, Ukraine)
Biuro Wystaw Artystycznych (Podkarpackie Voivodeship, Poland)
Zakarpacka Komisja Filmowa (Zakarpattya Oblast, Ukraine)

TOTAL BUDGET 60 630.00 € ENI CO-FUNDING 54 567.00 €
DURATION 18 months 01.04.2020 - 30.09.2021

Project description

Rozsiądź się wygodnie, upewnij, że masz pod ręką zapas popcornu i przygotuj na seans o dwóch pięknych przygranicznych miastach – Krośnie i Użhorodzie. Obejrzenie tych filmów z pewnością przyciągnie Twoją uwagę, a może nawet sprawi, że spakujesz walizki i udasz się w podróż na Podkarpacie lub Zakarpacie. Wspomniane miasta, choć bogate w dziedzictwo kulturowe i interesujące pod wieloma względami, pozostają wciąż nieodkryte przez turystów, a ich potencjał nie jest w pełni wykorzystany. Zespół projektowy uznał, że najlepszym sposobem dotarcia do szerokiego grona odbiorców jest zaprezentowanie im atrakcyjnej historii audiowizualnej. 

Promocja dziedzictwa kulturowego Krosna i Użgorodu była głównym założeniem projektu Moviecities. Cel ten został zrealizowany poprzez stworzenie krótkich filmów promocyjnych. Najpierw zaplanowano przeprowadzenie konkursu dla młodzieży na najlepszą prezentację dziedzictwa kulturowo-historycznego Krosna i Użhorodu (krótkie filmy wideo po stronie ukraińskiej oraz konkurs filmowy i artystyczny po stronie polskiej). Następnie zwycięzcy – 10 uczniów z każdego kraju – wzięli udział w warsztatach, podczas których uczyli się technik tworzenia animacji poklatkowej i krótkich filmów promocyjnych. Wzięli również udział w wycieczkach, które pozwoliły im odkryć dziedzictwo ich regionów i poznać techniki tworzenia filmów. Ponadto stworzono wirtualne wycieczki z przewodnikiem, które w łatwy i przystępny sposób prezentują młodym ludziom dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego. W wyniku warsztatów powstał film krótkometrażowy o Użhorodzie oraz animacja poklatkowa o Krośnie. Aby zaprezentować wyniki projektu i omówić rolę sektora audiowizualnego w promocji dziedzictwa kulturowego, zorganizowano dwa wydarzenia: Międzynarodowe Forum "Współpraca transgraniczna i sektor audiowizualny na rzecz promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego" na Ukrainie oraz konferencję filmową on-line w Polsce.

Realizacja projektu zwiększa zainteresowanie grup docelowych bogatym dziedzictwem kulturowym Krosna i Użhorodu, przyciągając więcej zwiedzających i przyczyniając się do zwiększenia dobrobytu mieszkańców.

 

Gallery

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless