Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Wirtualna podróż szlakiem rodu książęcego Sanguszków - otwieramy nowe stronice wspólnej ukraińsko-polskiej historii

Acronym

VIRTOUR

NUMBER

PBU2/0924/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

NGO "Wołyńskie Centrum Inicjatyw Regionalnych" (Volyn Oblast, Ukraine)

BENEFICIARY

Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug (Lubelskie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 41 382.04 € ENI CO-FUNDING 37 239.70 €
DURATION 11 months 01.11.2019 - 30.09.2020

Project description

Obszary na pograniczu Polski i Ukrainy łączy wspólna historia, kształtowana przez rodziny, które przez wieki miały znaczący wpływ na życie polityczne i kulturalne. Przykładem może być ród Sanguszków, który odegrał kluczową rolę w Rzeczypospolitej i Wielkim Księstwie Litewskim, blisko związany z Lubelszczyzną i Wołyniem. Co zaskakujące, ta wspólna historia i dziedzictwo są stosunkowo nieznane, zarówno turystom, jak i mieszkańcom.

Zespół projektu VirTour wierzy, że odkrywanie i promowanie takich kart historii może ożywić współpracę transgraniczną, co przełoży się na zwiększony przepływ turystów. W projekcie położono duży nacisk na nowe technologie, uznając je za bardzo skuteczne narzędzia dotarcia do docelowej grupy odbiorców i popularyzacji wspólnego dziedzictwa historycznego. Głównym efektem projektu jest wirtualna trasa turystyczna „Szlakiem książęcego rodu Sanguszków”. Pozwala ona użytkownikom eksplorować miejsca związane z tą niezwykłą rodziną za pośrednictwem tematycznej strony internetowej i aplikacji mobilnej. Wycieczka składa się ze zdjęć obiektów ze szczegółowymi opisami, zintegrowanych z mapą GIS/Google i uzupełnionych dodatkowymi informacjami o infrastrukturze i udogodnieniach dla turystów. Trasa powstała w oparciu o badania dotyczące losów rodu Sanguszków i miejsc związanych z ich dziejami. Oprócz wirtualnej wycieczki projekt obejmował warsztaty, konferencję i wycieczkę promocyjną dostosowaną do potrzeb historyków, muzealników, podmiotów z branży turystycznej i przedstawicieli mediów. Przeprowadzono także szeroko zakrojoną kampanię promocyjną, której celem było przyciągnięcie uwagi interesariuszy i potencjalnych turystów.

Projekt dał szansę na opracowanie nowego produktu turystycznego skierowanego zarówno do turystów z Polski, jak i Ukrainy, z wykorzystaniem lokalnych zasobów i najnowszych trendów technologii informatycznych. Nadrzędnym celem jest pobudzenie rozwoju turystyki i gospodarki na pograniczu obu krajów.

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless