Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Muzea pogranicza - przestrzeń dialogu międzykulturowego

Acronym

SPIDI

NUMBER

PBU3/1093/20

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Wołyńska Rada Obwodowa (Volyn Oblast, Ukraine)

BENEFICIARY

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie Voivodeship, Poland)
NGO "Wołyńskie Centrum Inicjatyw Regionalnych" (Volyn Oblast, Ukraine)
Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze (Volyn Oblast, Ukraine)

TOTAL BUDGET 60 478.82 € ENI CO-FUNDING 54 430.90 €
DURATION 14 months 01.11.2021 - 31.12.2022

Project description

Muzea to miejsca, w których można poczuć przeszłość, zobaczyć teraźniejszość i spojrzeć w przyszłość. To potężne ośrodki edukacji i nauki, odpowiedzialne za kształtowanie pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Obecnie placówki muzealne to nie tylko miejsca przechowywania eksponatów, ale także instytucje, które świadczą szeroki zakres usług, organizują czas wolny oraz realizują liczne projekty kulturalne i społeczne. Aby być atrakcyjnymi dla różnych kategorii zwiedzających, muzea muszą nadążać za duchem czasu, stosować nowoczesne podejście i być dostępne dla wszystkich.

Niestety, większość muzeów na pograniczu ukraińsko-polskim, zwłaszcza tych w mniejszych miejscowościach nie jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności. Projekt SPIDI ma na celu poprawę tej sytuacji. Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze w Łucku (UA) i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (PL) nawiążą intensywny dialog międzykulturowy i zwiększą swoją atrakcyjność dla zwiedzających. Jednym z kluczowych elementów projektu jest poprawa dostępności muzeów dla osób niepełnosprawnych. Pozostałe działania obejmują stworzenie strony internetowej, publikację katalogu najlepszych eksponatów obu placówek, realizację filmów promocyjnych oraz organizację wystaw tematycznych na Ukrainie i w Polsce. Z kolei szkolenia i wizyty studyjne dla pracowników muzeów pozwolą zwiększyć ich możliwości w zakresie lepszej obsługi różnych kategorii zwiedzających oraz skutecznej promocji muzeów.

Dzięki projektowi SPIDI muzea będą mogły przyczynić się do promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego swoich regionów, zaktywizować społeczność do dialogu kulturowego oraz pobudzić zainteresowanie lokalną kulturą i historią. Dzięki temu oba regiony staną się bardziej atrakcyjne i konkurencyjne pod względem turystycznym.

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless