Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Szlakiem Tyzenhauza - utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodno

Acronym

Tyzenhauz

NUMBER

PBU1/0368/16

Project type

Regular project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.1 Promotion of local culture and history

PARTNERSHIP

PL-BY

LEAD BENEFICIARY

Gmina Sokółka (Podlaskie Voivodeship, Poland)

BENEFICIARY

Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Komitetu Wykonawczego Miasta Grodna (Hrodna Oblast, Belarus)
Stowarzyszenie Publiczne "Narodowy Związek Turystyki i Sportu" – Oddział Obwodowy w Grodnie (Hrodna Oblast, Belarus)

TOTAL BUDGET 2 139 254.66 € ENI CO-FUNDING 1 925 329.19 €
DURATION 34 months 01.03.2019 - 31.12.2021

Project description

Pogranicze polsko-białoruskie to idealne miejsce do rekreacji ze względu na krajobrazy, czyste powietrze, niską urbanizację i warunki do aktywnego wypoczynku. Turyści doceniają Sokółkę i Grodno za kulturę, architekturę i tło historyczne. Oba miasta łączy również pamięć o postaci Antoniego Tyzenhauza - przyjaciela polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ważnego reformatora, który w XVIII wieku zarządzał gospodarką regionu grodzieńskiego.

Projekt Tyzenhauz odda klimat XVIII wieku poprzez remont dwóch historycznych budynków związanych z Antonim Tyzenhauzem. Będą poświęcone celom kulturalnym, edukacyjnym i turystycznym. W dawnym Dworze Administratora w Grodnie powstanie galeria wystawowa, sala konferencyjna i salon muzyczny. W starej kamienicy w Sokółce będziemy mogli zwiedzić komnatę Antoniego Tyzenhauza, nową salę konferencyjną, wystawę, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych. Nowe punkty informacyjne w obu miastach będą służyć promocji oferty turystycznej. Ale najbardziej oczekiwanym elementem jest „Szlak Tyzenhauza” – prawie 60-kilometrowa trasa rowerowa z Sokółki do Grodna przez przejście graniczne Kuźnica Białostocka–Bruzgi obejmująca główne atrakcje historyczne. Mieszkańcy i turyści mogli wziąć udział w wycieczkach rowerowych, a nawet bezpłatnie wypożyczyć rowery. Ci bardziej refleksyjni będą mogli odpocząć na „ławeczkach Tyzenhauza”.

Ulepszone obiekty historyczne w Sokółce i Grodnie staną się ciekawym kierunkiem turystycznym,  stwarzającym w dłuższej perspektywie warunki do rozwoju turystyki i promocji wspólnego dziedzictwa. Mieszkańcy i goście tego regionu zyskają nowe centra kultury, ale także bliżej zapoznają się z lokalną historią. Działania projektu przywołujące postać wielkiego Starosty Antoniego Tyzenhauza stworzą rodzaj „mostu transgranicznego” łączącego ludzi i ich polsko-białoruskie dziedzictwo.

Strategia Rozwoju Zrównoważonej Turystyki Transgranicznej

Gallery

Project news

19 19 / 12 / 2019

Historie z projektów 5. Tyzenhauz - Wielki Architekt Grodna i Sokółki

Historia tego słynnego polityka i męża stanu rozpoczyna się w XVIII wieku...

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless