Cross-border Cooperation Program Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020 Logo - back to the main page of the website
    • english
    • polish
    • by
    • ua

Карпатська бджола — спільні заходи зі збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні

Acronym

CarpathianBee

NUMBER

PBU2/0941/18

Project type

Micro-project

STATUS

Completed

THEMATIC OBJECTIVE

HERITAGE

PRIORITY

1.2 Promotion and preservation of natural heritage

PARTNERSHIP

PL-UA

LEAD BENEFICIARY

Громадська організація Об'єднання пасічників "Карпатська еко пасіка" (Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine)

BENEFICIARY

Колочавська сільська рада (Zakarpattya Oblast, Ukraine)
Асоціація органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати - Україна" (Lviv Oblast, Ukraine)
Асоціація розвитку та промоції Підкарпаття "Pro Carpathia" (Podkarpackie Voivodeship, Poland)

TOTAL BUDGET 64 026.47 € ENI CO-FUNDING 57 623.82 €
DURATION 22 months 05.09.2019 - 04.07.2021

Project description

Маленька сірувата бджілка, яку часто можна побачити влітку над карпатськими квітами, – справжня мандрівниця. Родом з цих країв, карпатська бджола або карпатка зараз мешкає на територіях аж до Кавказьких гір. Цей маленький герой працьовитий, миролюбний і стійкий до суворих погодних умов. ЇЇ мед є одним із типових місцевих продуктів Карпат. На жаль, зміна клімату, використання пестицидів та схрещування порід скоротили кількість чистокровних карпатських бджіл майже на 40%.

Команда проєкту «Карпатська бджола» вважає, що ця дивовижна комаха є частиною місцевої природної спадщини і її потрібно охороняти, зберігаючи і місцеві традиції бджільництва. Для цього заплановано проведення низки заходів. Науково-моніторингові експедиції до пасік в Івано-Франківській та Закарпатській областях дозволять вивчити породну композицію високогірних карпатських пасік та визначити рівень мінливості породи в контексті декількох сезонів. Також буде закуплено нуклеуси та систему вирощування маток для залучення більшої кількості місцевих бджолярів. Окрім цього, дві виставки вуликів під відкритим небом у Смодній та Колочаві, а також Карпатський фестиваль меду в Колочаві представлятимуть та популяризуватимуть  історію бджільництва в Карпатах. По обидва боки кордону буде створено п’ять нових «медових стежок», що з’єднають основні місця, пов’язані з місцевим бджільництвом. У Польщі майстер-клас з виготовлення воскових свічок буде організований у Жешуві для представників різних карпатських регіонів: Івано-Франківської, Закарпатсьої та Львівської областей з української сторони та Підкарпатського воєводства з польської сторони. Захід приверне увагу до збереження та промоції карпатської бджоли.

Спільні рішення для туризму, підвищення обізнаності, промоція ідентичності регіону є головними результатами проєкту, який сприятиме збереженню карпатської бджоли та традицій бджолярства а також підвищенню екологічної свідомості на українсько-польському прикордонні. Туристи ж отримають нові цікаві продукти  і, повертаючись додому, зможуть взяти з собою автентичний карпатський сувенір.

 

 

Project results


ОБЛАДНАННЯ

Завдяки проєкту придбано 30 ембріональних (маточних) вуликів та спеціалізоване обладнання для вирощування бджіл. Вони дозволили близько 30 місцевим пасічникам активно долучитися до роботи зі збереження та розвитку карпатського виду бджіл.

Придбано обладнання для зовнішньої виставки. Було відремонтовано 12 старих вуликів, розміщених на виставковій площі. Для демонстрації традицій бджільництва в різних регіонах Карпат було  закуплено декілька типів вуликів. Був придбаний і встановлений на базі одного з вуликів  так званий «розумний вулик». Він дозволяє отримувати мед безпосередньо з вулика без зовнішнього втручання в життєдіяльність бджолиної сім'ї. Для тих відвідувачів, які бояться близького контакту з бджолами, закуплено захисний одяг.

 


ІНФОРМАЦІЙНО-КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР

Центри створені в Смодна в НПП «Гуцульщина» в Івано-Франківській області і в Колочава в Закарпатській обл

 


ФЕСТИВАЛЬ КАРПАТСЬКОГО МЕДУ

Фестиваль привернув увагу до проблеми збереження оригінальної породи карпатських бджіл, пропагував бджільництво, місцевий мед та інші продукти бджільництва. У рамках фестивалю були представлені традиції бджільництва різних громад Карпатського регіону.

 


МАЙСТЕР-КЛАСИ З ВИГОТОВЛЕННЯ СВІЧОК З ВОСКУ

Майстер-класи відбулися в Устриках Долішніх та селі Лодина. Учасники Бещадської пасіки почули про старопольське бджільництво, оглянули вулик та все обладнання, яким користується пасічник, поспостерігали за бджолиною сімєю, обговорили функції пасіки, завдання пасічника, життєвий цикл бджіл та їх роль у природному середовищі. На другий день топили свічки з бджолиного воску.

 


КАРПАТСЬКИЙ МЕДОВИЙ ШЛЯХ



В рамках проєкту створено п'ять туристичних маршрутів. Вони включають основні туристичні напрямки, пов’язані з історією та наявністю бджільництва:

  1. Косівський район (UA)
  • пішохідна траса - 7 км
  • веломаршрут - 57 км
  1. Колочава (UA) - пішохідна стежка - 22 км
  1. Жешув (PL)
  • пішохідна траса - 13 км
  • веломаршрут - 50 км


ПРОМОЦІЙНА  БРОШУРА

Промоційна брошура, видана трьома мовами під назвою «Бджільництво на польсько-українському прикордонні», містить тексти про історію бджільництва на польсько-українському пограниччі, сучасну ситуацію в цій галузі, інформацію про карпатську бджолу, заходи, спрямовані на відтворення цієї унікальної породи та карти п'яти карпатських медових маршрутів.

    «Бджільництво на польсько-українському прикордонні»

 


КАРПАТСЬКИЙ ВІСНИК

Підготовлено та надруковано спецвипуск журналу, присвячений бджільництву в Карпатах.

       Вісник

 

 

Project news

31 31 / 05 / 2021

Проєкт тижня – Найменший бенефіціар Програми

Маленька сірувата бджілка, яку часто можна побачити влітку над карпатськими квітами...
28 28 / 12 / 2020

Історії з проектів 14. CarpathianBee

Їх можна зустріти всюди у Карпатах, навіть на вершинах гір...

Was this page useful?

Very useful
Very useful
Maybe useful
Maybe useful
useless
useless